Liceum, Technikum czy Szkoła Branżowa?

liceum technikum szkoła branżowa

Liceum, Technikum czy Szkoła Branżowa?

W głowie każdego kto staje przed wyborem pojawia się pytanie jaka szkoła średnia będzie najlepsza. Liceum, technikum czy szkoła branżowa? Ten wybór może przecież zadecydować o twojej przyszłości. Niestety bez wykształcenia lub z samą ukończoną szkołą podstawową twoje możliwości zaistnienia na rynku pracy są niewielkie. Aby wybrać odpowiednią szkołę dla siebie musisz z pewnością wiedzieć co lubisz robić, czym się pasjonujesz a co jest dla ciebie utrapieniem. A przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie “Co chciałbym/abym robić w przyszłości”. Decyzje musisz podjąć sam. Warto przemyśleć swój wybór już teraz i odpowiednio wcześniej zadbać o swoją przyszłość aby nie był to wybór przypadkowy. Jest kilka kryteriów, które mogą zadecydować o twoim wyborze. 

Czas

Jednym z kryteriów wyboru szkoły średniej może być czas trwania dalszej edukacji.Po ukończeniu 8 letniej szkoły podstawowej wybrać można naukę w 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia po jej zakończeniu można rozpocząć naukę w branżowej szkole II stopnia. Więc co wybrać?

Zarobki po ukończeniu danej szkoły

Mitem jest fakt, iż po technikum czy szkole branżowej zarobki są lepsze niż po liceum ponieważ żadna szkoła nic nie gwarantuje. Jeżeli przy wyborze szkoły kierujesz się przyszłymi zarobkami warto zajrzeć na publikowany co roku barometr zawodów. Jednak myślenie portfelem może być “zgubne”. Wiele osób kończy prestiżowe kierunki na przykład lekarski a później rzuca wszystko by zajmować się czymś innym.

Miasto

Ważnym czynnikiem przy wyborze szkoły średniej jest twoje miejsce zamieszkania i szkoły, które są dostępne w pobliżu. Przykładowo jeżeli masz codziennie dojeżdżać do dobrego liceum w innym mieście to czy nie lepiej poświęcić ten czas na naukę?

Znajomi i rodzina

Wybierając szkołę średnią rówieśnicy również są ważnym aspektem jeżeli ty i twój kolega lub koleżanka macie podobne zainteresowania warto przeżyć te kilka lat razem. Jednak kierowanie się wyborem rówieśników nie jest dobrym rozwiązaniem przykładowo chcesz iść do liceum ogólnokształcącego na profil matematyczno-fizyczny tylko dlatego, że twoja najlepsza przyjaciółka Ania tam idzie – profil ten Cię nie interesuje i szybko możesz stracić chęć do nauki mimo dobrego towarzystwa Ani w szkole. Pamiętaj, że wybór szkoły średniej to twój własny wybór, nie wybieraj szkoły tylko dlatego, że do której chcieliby Cię wysłać rodzice. Warto też sprawdzić poziom nauczania w danej szkole oraz kwalifikacje i zaangażowanie nauczycieli w prowadzenie lekcji.

 

“Po technikum i branżowej nie ma możliwości pójścia na studia”

To stwierdzenie z pewnością jest mitem. Wiadome jest, że celem szkół technicznych i branżowych jest ukierunkowanie ucznia na dany zawód, który wybrał. Jednak po technikum i szkole branżowej jest możliwość pójścia na studia. Różnicą jest to, że wybierając jedną z nich masz już zawód w którym możesz rozpocząć pracę.

 

Dlaczego Liceum przygotuje Cię do matury lepiej niż technikum?

W technikum większy nacisk kładziony jest na naukę konkretnego zawodu niż zdawalności egzaminu dojrzałości. Wielu uczniom bardziej zależy na zdaniu egzaminu zawodowego niż matury.

Liceum

Aby dostać się do liceum należy uzyskać dobre wyniki na egzaminie ósmoklasisty w zależności od tych wyników oraz uzyskanych ocen końcowych na świadectwie przebiega rekrutacja do danego liceum z progiem wyższym lub niższym. Rozpoczynając naukę w liceum należy pamiętać o tym, że po jego ukończeniu nie zdobędziemy zawodu. Jeżeli lubisz się uczyć i marzą Ci się studia wyższe to liceum to idealny wybór dla Ciebie. Liceum jednak nie zmusza nas by iść na studia można też wybrać szkołę policealną, w której można zdobyć konkretny zawód – czas jej trwania to rok lub dwa. Warto wiedzieć, że to jednak liceum przygotuje nas najlepiej do egzaminu dojrzałości – uczysz się by zdać maturę jak najlepiej, wszystko inne schodzi na drugi plan. Liceum pozostawia duże możliwości w  wyborze profilu na przykład klasa sportowa, biologiczno-chemiczna, językowa, matematyczno-fizyczna. Warto zapoznać się z dostępnymi rozszerzeniami odpowiednio wcześniej o czym pisaliśmy w poprzednim artykule (kliknij tutaj).  Liceum to dobry wybór gdy wiemy już, że chcemy zostać np. lekarzem, prawnikiem, naukowcem, nauczycielem itp. lub gdy kompletnie nie wiemy co chcemy robić w przyszłości ale znamy zakres swoich zainteresowań. 

Technikum

Jest dla osób, które mają już sprecyzowane plany na przyszłość. Zainteresowane są konkretnym zawodem i to w tym kierunku chcą się rozwijać.  W technikum oprócz przedmiotów zawodowych nauczane są również przedmioty ogólne, które pozwalają zdać maturę. Czeka cię egzamin zawodowy i matura. Egzamin uprawnia do wykonywania wyuczonego zawodu a matura pozwala na podjęcie studiów wyższych. Napisanie egzaminu zależne jest od twojej wiedzy. Jeśli jesteś zainteresowany danym zawodem przyswajanie wiedzy na jego temat będzie przyjemnością. Osobie, która ukończyła technikum znacznie łatwiej znaleźć ofertę pracy niż osobie, która ukończyła liceum. Absolwenci zdobywają ogólną wiedzę na wysokim poziomie oraz wiedzę specjalistyczną. A zajęcia praktyczne pozwalają rozpocząć karierę zawodową i zacząć budować CV. Jest to doskonały wybór dla osób, które chcą podjąć się pracy zaraz po szkole i rozpocząć studia wyższe na przykład zaoczne. Pamiętaj aby nie wybierać jakiegoś kierunku bo jest “modny” lub aktualnie poszukiwanych jest wiele pracowników na to stanowisko – na przykład aktualnie technik informatyk czy programista. Jeżeli nie lubisz matematyki, informatyki ale idziesz na ten kierunek bo po nim jest praca to twoje 5 lat w technikum będzie katorgą i trudno będzie Ci znaleźć pracę w tym zawodzie. Praca w danym zawodzie zależna jest od tego co ty jesteś w stanie od siebie dać. Szkoła powinna ukierunkować i rozwinąć umiejętności, które już posiadasz.

Szkoła Branżowa I stopnia

Wybierając szkołę branżową (dawniej zawodówka) od razu po jej ukończeniu możemy iść do pracy. Pomocą w wypracowaniu umiejętności zawodowych są warsztaty, które mogą odbywać się nawet kilka razy w tygodniu w zakładach pracy i centrach kształcenia praktycznego. Praktyki zawodowe także budują CV.  Niektóre firmy za odbyte praktyki oferują wynagrodzenia. Wymagania są mniejsze niż w liceum czy technikum ale należy pamiętać jednak, że w szkole branżowej I stopnia nie napiszemy matury. Na koniec szkoły zdaje się egzamin potwierdzający kwalifikację w zawodzie i uzyskuję się wykształcenie zasadnicze branżowe. Po branżowej szkole I stopnia można kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia by otrzymać tytuł technika, wykształcenie średnie branżowe i mieć możliwość napisania matury. Branżówka to dobry wybór jeżeli marzymy by zostać na przykład mechanikiem, ślusarzem czy hydraulikiem.

Jaką szkołę wybrać?

Podsumowując wybór szkoły zależy od tego czego chcesz życia. W liceum uczysz się tylko teorii. W technikum natomiast połowa twojej nauki to praktyka a druga połowa to teoria. Wybierając szkołę branżową I stopnia uczysz się tylko praktyki a podejść do matury możesz dopiero po ukończeniu szkoły branżowej II stopnia. Wybór szkoły nie jest definicją twojej osoby. Życie nie jest liniowe i może potoczyć się tak, że wiele razy jeszcze zmienisz swój zawód. 

 

Przewiń do góry

Pobierz bezpłatnie próbny arkusz maturalny!

Podaj nam swojego maila, na którego wyślemy Ci próbny arkusz maturalny z matematyki. Koniecznie sprawdź SPAM.
Życzymy miłej nauki z EQURS!Pobierz bezpłatnie próbny arkusz przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty!

Podaj nam swojego maila, na którego wyślemy Ci próbny arkusz z języka polskiego, przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty. Życzymy miłej nauki z EQURS! Koniecznie sprawdź SPAM!