Liceum – Jakie rozszerzenia wybrać?

Liceum jakie rozszerzenia wybrać

Liceum – jakie rozszerzenia wybrać?

Zbliża się egzamin ósmoklasisty ale i ważny wybór. Profil w liceum, który może zadecydować o pisanych rozszerzeniach na maturze a także o dalszych losach na całe życie. Wybór profilu przez uczniów rozpoczynających szkołę średnia jest wyzwaniem zarówno dla uczniów jak i ich rodziców. System szkolnictwa wymusza od kandydatów do liceów ogólnokształcących zainteresowanie się przyszłymi studiami. Z jednej strony uczeń już po rozpoczęciu nauki może rozwijać swoje zainteresowania i “dać się wciągnąć w wir wiedzy”, która go ciekawi. Jednakże podejmowanie tak ważnych decyzji o przyszłości edukacyjnej w tak młodym wieku (14-15 lat) jest dużym wyzwaniem. Nie każdy w tym wieku wie co będzie chciał robić w dorosłym życiu. Tak naprawdę wybierając rozszerzenia w liceum wybiera się szansę by dostać się na wymarzony kierunek studiów. Jedynie osoby bardzo ambitne mogą pozwolić sobie na wybór rozszerzenia spoza tych dotyczących jego profilu równa się to z wkuwaniem materiału z którym w szkole nie mamy do czynienia.   Dlatego też warto przemyśleć wcześniej jaki profil interesuje daną osobę i jest dla niej najbardziej korzystny. 

Profile w Liceum

Nazwa profilu najczęściej mówi  jakie przedmioty będą realizowane w rozszerzonym trybie. Kilka przykładów rozszerzeń w klasach:

 • Profil matematyczno-informatyczny – rozszerzone: matematyka, informatyka, język angielski
 • Klasa matematyczno-fizyczna – rozszerzone: matematyka, fizyka, język angielski
 • biologiczno-chemiczna – rozszerzone: biologia, chemia, matematyka
 • Klasa humanistyczna – rozszerzone: język polski, historia, język angielski 
 • Profil biologiczno-chemiczny – rozszerzone: biologia, chemia
 • Klasa matematyczno-geograficzna – rozszerzone: matematyka, geografia, język angielski

Nietypowe profile klas

Niektóre szkoły oferują bardziej nietypowe profile klas dlatego ważne jest aby sprawdzić co kryje się za tymi nazwami jeżeli chodzi o rozszerzone przedmioty. Takie profile i klasy to na przykład: 

 • lingwistyczno-prawny – rozszerzone: język angielski, historia, wiedza o społeczeństwie
 • Profil z wprowadzeniem do psychologii – rozszerzone: historia, biologia
 •  humanistyczny – rozszerzone: język polski, historia, geografia
 • Profil bezpieczeństwo publiczne – rozszerzone: wiedza o społeczeństwie, geografia, matematyka
 • Klasa historyczno-prawna – rozszerzone: język polski, historia, do wyboru: WOS, język angielski 
 •  lingwistyczna o profilu turystycznym – rozszerzone: język angielski, język hiszpański lub język niemiecki, geografia
 • Klasa medyczna – rozszerzone: biologia, chemia, język angielski
 • dziennikarska – rozszerzone: język polski, język angielski, wiedza o społeczeństwie
 •  politechniczna – rozszerzone: matematyka, fizyka
 •  biznesowa – rozszerzone: matematyka, geografia, angielski
 •  teatralno-filmowa – rozszerzone: j. polski, historia, j. angielski
 • Klasa promocji zdrowia – rozszerzone: język angielski, biologia, geografia
 •  europejska – rozszerzone: język angielski, geografia, wiedza o społeczeństwie
 • Klasa aktywności sportowej – rozszerzone: język polski, język angielski, biologia

Wybór jest duży jednak po dogłębnej analizie, którą możecie wykonać razem z nami jesteśmy pewni, że uda wam się wybrać wymarzone liceum i odpowiednie dla was kierunki! Doradzimy wam więc  jak uniknąć błędnych decyzji już na samym początku swojego “licealnego życia”.

Porady 

Wybór Liceum i rozszerzenia to kilka prostych kroków!

Najważniejsze jest by zadać sobie dwa pytania w czym jestem dobry i co mnie interesuje?

To naprowadzi Cię do pytania co chciałbym studiować lub po prostu zmniejszy twoje pole wyboru. Wybór studiów już teraz może być kluczem do twojego sukcesu. Jednak nie musisz robić tego już teraz wystarczy, że wybierzesz jedynie przedmioty, które Cię interesują i ewentualne kilka zawodów z nimi powiązanych. Wtedy będziesz wiedzieć na co kłaść największy nacisk podczas nauki. 

Odwiedź uczelniane serwisy internetowe, z których dowiesz się z jakich przedmiotów maturalnych brane są punkty do rekrutacji na dany kierunek. Pamiętaj, że nawet te same kierunki na różnych uczelniach mogą wymagać innych przedmiotów rozszerzonych na maturze.

  Warto również zainteresować się czy w rekrutacji liczą się dobre wyniki w konkursach dla licealistów organizowanych przez poszczególne wydziały uczelni oraz w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Wskaże Ci to te w których warto wziąć udział w liceum.

 Strona internetowa Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych (OKE) również jest bardzo pomocna. Jak już wiesz najważniejsza w rekrutacji na studia jest matura. Na stronie OKE możesz sprawdzić jak wyniki egzaminów maturalnych “przebiegały” do tej pory w okolicznych liceach. Te wyniki z kolejnych lat pogrupowane według województw. To właśnie te komisje układają testy maturalne, organizują egzaminy i nadzorują ich sprawdzanie. Na stronie znajdują się również szczegółowe informacje dotyczące wyników w danej szkole. Pozwala Ci to dowiedzieć się czy dany egzamin z ważnego dla Ciebie przedmiotu był dobrze zdawany w liceach ogólnokształcących, które chcesz wybrać.

Wybór rozszerzenia w liceum

Odwiedź strony internetowe liceów, które Cię interesują. Znajdziesz tam wewnątrzszkolne zasady rekrutacji kandydatów. Z tej strony dowiesz się więcej o samym liceum jak i profilach klas.

Popytaj o opinię danego liceum wśród znajomych jeśli nikt z nich lub ich znajomych  nie chodzi do tej szkoły średniej to w tych czasach masz bardzo wiele możliwości np. wstawić post na jakąś grupę na facebooku dotyczącą tematyki szkolnej np. “czy ta szkoła jest fajna?”, “na jaki profil się wybrać?”, “czy dobrze przygotują mnie do matury rozszerzonej z geografii?”.

Pomocne mogą być też różne filmiki na youtube możesz dowiedzieć się np. jak wyglądają studia medyczne, prawnicze itp.

Etap końcowy

Podsumowując wiesz już bardzo dużo o profilach, szkołach i opiniach na ich temat. Jesteś już w stanie stworzyć listę profili, którymi jesteś zainteresowany.W Etapie końcowym wystarczy złożyć aplikację do liceum. Większość z gmin prowadzących szkoły ponadgimnazjalne prowadzi systemy internetowe. Wypełniasz on-line ankietę, wskazując szkoły i profile. Zwykle taka ankieta rusza przed terminem składania dokumentów do liceum wskazanych przez Kuratorium Oświaty. Nie musisz się spieszyć! Nie  liczy się kolejność zgłoszeń, a to ile punktów zdobędziesz podczas rekrutacji. Jeśli nie jesteś pewny swojej decyzji zawsze możesz swój wybór skonsultować np. z rodzicami, znajomymi.

Ile można wybrać profili w liceum składając podanie o przyjęcie do liceum? 

Możesz wybrać ile chcesz profili w liceum pod warunkiem, że mieszczą się one na liście trzech szkół wybranych przez Ciebie podczas rekrutacji – pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru.

Wybierając dane liceum skup się na tym by dobrze przygotowało Cię do matury, byś później nie musiał siedzieć w domu i uczyć się na własną rękę a jedynie przypomnieć sobie dane zagadnienia.

Pamiętaj wpisując w kolejności licea jak i ich profile podczas rekrutacji – wskazujesz kolejność. Jeżeli masz niewystarczająca ilość punktów na pierwszy wskazany przez siebie profil – system automatycznie przypisuje Cię do kolejnego. Gdy opcje możliwe w liceum pierwszego wyboru kończą się system próbuje przypisać Cię do kolejnego liceum na twojej liście. Na końcu do profili z trzeciego wyboru. Składając aplikację zadecyduj, który wybór jest dla Ciebie najważniejszy.

Jeśli zależy Ci jedynie na danej szkole w aplikacji wpisz wszystkie klasy jakie będą w nim uruchamiane. Możliwe jest, że po pierwszej klasie uda Ci się “przeskoczyć” do wymarzonego profilu – np. w sytuacji gdy jakiś uczeń będzie się przeprowadzać lub po prostu z niego “odpadnie”.

Jeżeli jednak ważniejszy jest dla Ciebie profil klasy w rekrutacji wybierz tylko te profile w danej szkole, które Cię interesują. Uważamy, że jest to lepsze rozwiązanie gdyż chcąc iść do klasy humanistycznej w upragnionym liceum zostając przypisanym do klasy matematyczno-przyrodniczej lata licealne będą dla Ciebie katorgą. W dodatku “wkuwanie” samemu do rozszerzeń maturalnych i w tym samym czasie przygotowywanie się do sprawdzianów z rozszerzeń przedmiotów, które Cię nie interesują będą nie lada zadaniem. Oczywiście jest to możliwe ale czy nie lepiej po prostu skupić się na przedmiotach, które są dla Ciebie naprawdę ważne i mają jakieś znaczenie dla twojej przyszłości? Na to pytanie musicie jednak odpowiedzieć sami.

Wybór liceum? nie ma się czego bać!

Podsumowując wybierając liceum nie ma się czego bać warto jednak przemyśleć wszystkie opcje jakie istnieją. Może Ci się wydawać, że niektóre profile w liceum lub studia są tylko dla wybranych. Jednak edukacja w dobrych liceach i na świetnych uczelniach jest dostępna dla każdego. W praktyce jedyne co musisz zrobić to postarać się jeszcze bardziej. Już teraz przysiądź do nauki do egzaminu ósmoklasisty. My EQURS chętnie Ci w tym pomożemy! Jesteśmy właśnie po to by ułatwić Ci tę naukę zarówno do egzaminu ósmoklasisty jak i w późniejszych latach do matury. Przygotowując się wcześniej do poszczególnych egzaminów zdasz dobrze egzamin ósmoklasisty a później również maturę i dostaniesz się na wymarzone studia. Bierz udział w olimpiadach przedmiotowych. Bądź aktywny społecznie, sportowo, artystycznie. To wszystko nie tylko rozwinie Cię jako człowieka, ale często przeliczy się też na punkty przy wyborze na oblegany profil popularnego liceum i najlepsze studia. Pamiętaj nie zostawiaj tej kluczowej decyzji na ostatni moment!

Przewiń do góry

Pobierz bezpłatnie próbny arkusz maturalny!

Podaj nam swojego maila, na którego wyślemy Ci próbny arkusz maturalny z matematyki. Koniecznie sprawdź SPAM.
Życzymy miłej nauki z EQURS!Pobierz bezpłatnie próbny arkusz przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty!

Podaj nam swojego maila, na którego wyślemy Ci próbny arkusz z języka polskiego, przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty. Życzymy miłej nauki z EQURS! Koniecznie sprawdź SPAM!