Konkurs FOX

Ogólnopolski konkurs języka angielskiego

Kiedy jest konkurs FOX?

Konkurs języka angielskiego FOX jest organizowany już od 20 lat. O tym kiedy odbywa się konkurs informuje corocznie Regionalne Stoworzyszenie Oświatowe “Kaganek” oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku–Białej. Informacja o terminie konkursu pojawia się na stronie internetowej organizatorów.

Tegoroczona,  dwudziesta, jubileuszowa edycja konkursu odbędzie się we wtorek 3 marca 2020 r. 

O której godzinie rozpocznie się konkurs?

W 2020 r. początek tego konkursu z język angielskiego został przewidziany między godziną 8:00, a 8:30. 

To wczesna pora, tak więc pamiętajcie, aby nie spóźnić się na konkurs, bo możecie nie dopuszczeni do udziału w nim. 

Co to jest konkurs FOX?

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „FOX”, bo tak brzmi jego pełna nazwa to najstarsza tego typu inicjatywa. Jak sama nazwa wskazuje, konkurs ten jest przeprowadzany na ternie całego kraju. Jest to również jeden z najpopularniejszych konkursów język angielskiego.

Konkurs FOX adresowany jest przede wszystkim dla pasjonatów słownictwa, gramatyki język angielskiego oraz kultury, historii, sztuki i tradycji krajów anglosaskich tj. m.in. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii i Kanady.

Jakie są zasady?

Formuła konkursu jest niezmienna od lat. Konkurs polega na rozwiązaniu szeregu zadań testowych dotyczących języka angielskiego i kultury krajów anglosaskich. Zadania testowe mają charakter zadań wielokrotnego wyboru. Tylko jeden z odpowiedzi jest poprawna. Celem jest oczywiście uzyskania jak najwyższego wyniku. Konkurs ma tylko jeden etap. Nie przeprowadza się żadnych eliminacji wstępnych.

Pytania testowe konkursu FOX dzielą się na 3 kategorie punktowe. Za poprawne rozwiązanie zadania testowego z pierwszej części, uczestnik FOX otrzymuje trzy a punkty, z kolei drugiej, cztery. Warto pamiętać, że ostatnia część tego ogólnopolskiego konkursu język angielskiego jest punktowana najwyżej. Za poprawne rozwiązanie najtrudniejszych zadań uczestnik konkursu otrzymuje bowiem aż pięć punktów!

Czy warto „strzelać”, czyli wybierać losowe odpowiedzi, jeśli nie znamy poprawnej? Na konkursie FOX taka strategia rozwiązywania testów może okazać się zgubna. Organizatorzy konkursu przewiedzieli bowiem punktu ujemne. Oznacza to, że w przypadku wybrania błędnej odpowiedzi od naszego dotychczasowego wyniku odejmuje się 1/4 (25%) punktów przewidzianych za dane zadanie testowe.

Tak więc jeśli zaznaczymy błędną odpowiedź w zadaniu testowym:

  • Za 3 pkt, stracimy 0.75 pkt
  • Za 4 pkt, stracimy 1 pkt
  • Za 5 pkt, stracimy 1,25 pkt

Jeśli nie jesteśmy pewni odpowiedzi, warto zastanowić się czy rzeczywiście „strzelać”, czy może pozostawić zadanie konkursowe bez odpowiedzi. W przypadku braku jej udzielenia, nic nie zyskujemy, ale też nic nie tracimy. Innymi słowy za takie zadanie otrzymamy 0 punktów.

W jakich kategoriach rywalizują uczniowie?

Konkurs FOX odbywa się w pięciu kategoriach wiekowych. Gorąco zachęcamy do udziału w FOX już od najmłodszych lat. Pomoże to Wam wprawić się w rozwiązywaniu testów z angielskiego. Co więcej poszerzy to Waszą znajomość słownictwa i gramatyki. Dodatkową zaletą będzie również to, że nauczycie się lepiej zarządzać czasem na rozwiązanie testów. Dzięki temu będziecie mogli więcej czasu na te zadania, które sprawiają wam trudność. 

Oto kategorie wiekowe konkursu FOX:

  • KITTENS dla klas 3 i 4 szkoły podstawowej
  • BUNNIES dla klas 5 i 6 szkoły podstawowej
  • DUCKS dla klas 7 i 8 szkoły podstawowej
  • LION dla klas I liceum ogólnokształcących oraz techników, a także klas I, II i III szkół branżowych
  • EAGLES dla klas II i III liceów 3-letnich oraz klas II, III i IV techników 4-letnich.

Jak długo trwa konkurs?

Konkurs nieco ponad godzinę zegarową tj, 75 minut. Czy to dużo czasu czy mało? Jeśli dobrze zarządzasz czasem to na pewno uda Ci się rozwiązać wszystkie zadania!

W jaki sposób mogę zapisać się?

Aby móc uczestniczyć w konkursie Twoja szkoła musi zgłosić się do konkursu. Szkoły zgłaszają uczniów, którzy będą uczestniczyć w zmaganiach konkursowych. Wszelkie informacje na temat przebiegu FOX-a uzyskasz u szkolnego opiekuna konkursu.

– 30% zniżki na wszystkie kursy.
Śpiesz się, oferta ważna tylko do końca listopada!